SCHEDULE UPDATED: March 8, 2024
Facility | Address | Directions/Notes | Nearest Sponsor Bar |
---|---|---|---|
Commonwealth Gymnasium | 11000 Stadium Rd | Google Map | Canadian Brewhouse Downtown |
Crystal Kids | 8718 - 118 Ave | Google Map | Canadian Brewhouse North |
Hilwie Hamdon School | 13815 Cumberland Rd | Google Map | Canadian Brewhouse North |
St. Catherine School | 10915 - 110 St | Google Map | Canadian Brewhouse Downtown |
St. Clement School | 7620 Mill Woods Rd S | Google Map | Canadian Brewhouse South |
St. Mary's (CCCC) | 5803 - 11A Ave | Google Map | Canadian Brewhouse South |
Team Captains | |||
---|---|---|---|
1. | Aya M - Not Fast, Just Furious
|
5. | Thomas H - Da Bears |
2. | Justin B - Talus Ballers
|
6. | Sydney K - Smells Like Team Spirit |
3. | Paul B - Elevan
|
7. | Colton E - CRAFT |
4. | Individuals Team - The WookiesAdiba B, Nick G, Ty M, Pattrishia S, Leigh D, Pio L, Jestoni A, Robyn N, Arnie C, Sean J
|
8. | Individuals Team - The EwoksSamuel O, Vincent G, Katie T, Tya W, Breanna W, Kennedy W, Jonny R, Braedyn M, Rian H, Joshua S, Tanner C |
Team Captains | |
---|---|
1. | Aya M - Not Fast, Just Furious
|
2. | Justin B - Talus Ballers
|
3. | Paul B - Elevan
|
4. | Individuals Team - The WookiesAdiba B, Nick G, Ty M, Pattrishia S, Leigh D, Pio L, Jestoni A, Robyn N, Arnie C, Sean J
|
5. | Thomas H - Da Bears |
6. | Sydney K - Smells Like Team Spirit |
7. | Colton E - CRAFT |
8. | Individuals Team - The EwoksSamuel O, Vincent G, Katie T, Tya W, Breanna W, Kennedy W, Jonny R, Braedyn M, Rian H, Joshua S, Tanner C |
REGULAR SEASON SCHEDULE
TUESDAY, JANUARY 16, 2024 | ||
---|---|---|
Volleyball | ||
St. Catherine 6:00 PM |
Da Bears vs. Individuals Team - The Ewoks | |
St. Catherine 7:00 PM |
Talus Ballers vs. CRAFT | |
Basketball | ||
St. Clement 6:00 PM |
Not Fast, Just Furious vs. Smells Like Team Spirit | |
St. Clement 7:00 PM |
Elevan vs. Individuals Team - The Wookies |
TUESDAY, JANUARY 23, 2024 | ||
---|---|---|
Volleyball | ||
St. Catherine 6:00 PM |
Not Fast, Just Furious vs. Individuals Team - The Wookies | |
St. Catherine 7:00 PM |
Elevan vs. Smells Like Team Spirit | |
Basketball | ||
Hilwie Hamdon 7:30 PM |
CRAFT vs. Individuals Team - The Ewoks | |
Hilwie Hamdon 8:30 PM |
Talus Ballers vs. Da Bears |
TUESDAY, JANUARY 30, 2024 | ||
---|---|---|
Handball | ||
Commonwealth East 8:00 PM |
Talus Ballers vs. Individuals Team - The Wookies | |
Commonwealth East 9:00 PM |
Smells Like Team Spirit vs. Individuals Team - The Ewoks | |
Ball Hockey | ||
Crystal Kids 8:15 PM |
Elevan vs. Da Bears | |
Crystal Kids 9:15 PM |
Not Fast, Just Furious vs. CRAFT |
TUESDAY, FEBRUARY 6, 2024 | ||
---|---|---|
Handball | ||
Commonwealth West 8:00 PM |
Elevan vs. CRAFT | |
Commonwealth West 9:00 PM |
Not Fast, Just Furious vs. Da Bears | |
Ball Hockey | ||
Crystal Kids 8:15 PM |
Individuals Team - The Wookies vs. Individuals Team - The Ewoks | |
Crystal Kids 9:15 PM |
Talus Ballers vs. Smells Like Team Spirit |
TUESDAY, FEBRUARY 13, 2024 | ||
---|---|---|
Gym Soccer | ||
CCCC 6:00 PM |
Elevan vs. Not Fast, Just Furious | |
CCCC 7:00 PM |
Talus Ballers vs. Individuals Team - The Ewoks | |
Dodgeball | ||
St. Clement 6:00 PM |
CRAFT vs. Da Bears | |
St. Clement 7:00 PM |
Smells Like Team Spirit vs. Individuals Team - The Wookies |
TUESDAY, FEBRUARY 20, 2024 | ||
---|---|---|
Gym Soccer | ||
CCCC 6:00 PM |
Da Bears vs. Smells Like Team Spirit | |
CCCC 7:00 PM |
Individuals Team - The Wookies vs. CRAFT | |
Dodgeball | ||
St. Clement 6:00 PM |
Talus Ballers vs. Elevan | |
St. Clement 7:00 PM |
Not Fast, Just Furious vs. Individuals Team - The Ewoks |
TUESDAY, FEBRUARY 27, 2024 | ||
---|---|---|
Tchoukball | ||
Commonwealth West 8:00 PM |
Smells Like Team Spirit vs. CRAFT | |
Commonwealth West 9:00 PM |
Individuals Team - The Wookies vs. Da Bears | |
Crystal Kids 8:15 PM |
Talus Ballers vs. Not Fast, Just Furious | |
Crystal Kids 9:15 PM |
Elevan vs. Individuals Team - The Ewoks |
PLAYOFF SCHEDULE
All teams qualify for playoff or consolation games, but only those ranked in the top 4 after the regular season will compete for the league championship. Facility dates and times for playoff games will be posted 48 hours prior to the games.
TUESDAY, MARCH 5, 2024 | ||
---|---|---|
Gym Soccer | ||
CCCC 6:00 PM |
1st Place - Talus Ballers vs. 4th Place - Smells Like Team Spirit | |
CCCC 7:00 PM |
2nd Place - Elevan vs. 3rd Place - CRAFT | |
Dodgeball | ||
St. Clement 6:00 PM |
5th Place - Not Fast, Just Furious vs. 8th Place - Individuals Team - The Wookies | |
St. Clement 7:00 PM |
6th Place - Da Bears vs. 7th Place - Individuals Team - The Ewoks |
TUESDAY, MARCH 12, 2024 | ||
---|---|---|
Dodgeball | ||
St. Clement 7:00 PM |
Winner(1st vs. 4th) - Talus Ballers vs. Winner(2nd vs. 3rd) - CRAFT - League Champ Game! | |
Ball Hockey | ||
Crystal Kids 8:15 PM |
Winner(5th vs. 8th) - Not Fast, Just Furious vs. Winner(6th vs. 7th) - Da Bears | |
Crystal Kids 9:15 PM |
Loser(1st vs. 4th) - Smells Like Team Spirit vs. Loser(2nd vs. 3rd) - Elevan | |
Basketball | ||
Commonwealth West 9:00 PM |
Loser(5th vs. 8th) - Individuals Team - The Wookies vs. Loser(6th vs. 7th) - Individuals Team - The Ewoks |